Czym są huby do komputerów?

przez | 29 czerwca 2022

Wszystkie komputery stacjonarne, laptopy, a także inne urządzenia elektroniczne przeważnie wyposażone są w porty USB, lecz ich liczba często została ograniczona przez producenta. Niestety w niektórych przypadkach jest ona niewystarczająca. Żeby nie rezygnować z podłączania następnych urządzeń, a także wszelkich akcesoriów do USB, najlepiej zwiększyć liczbę dostępnych portów. Dlatego stworzono huby do komputerów, które są uniwersalne i niesamowicie funkcjonalne. Warto dowiedzieć się, dlaczego warto je kupować.

Huby do komputerów

Okazuje się, że hub do USB jest niczym innym, jak rozgałęziaczem złącza USB. Warto zaznaczyć, że po podłączeniu danego urządzenia do wybranego gniazdka USB w komputerze, użytkownicy otrzymają parę dodatkowych portów USB. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Warto jednak zaznaczyć, że ich ilość zależy od konkretnego modelu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że huby do komputerów nie wpływają na szybkość przesyłania danych. Oprócz tego prędkość zależy od obsługiwanego standardu podłączenia. Obecnie bardzo popularne jest podłączenie USB 3.0, ale niektóre modele urządzeń elektronicznych korzystają z modelu 2.0 bądź USB-C. Należy pamiętać, że rozgałęziacz USB nie tylko zwiększy liczbę portów, które są dostępne, lecz ponadto zapewni dogodniejszych dostęp do nich. Dlatego obecnie wiele osób stawia na huby do komputerów, bowiem są one niesamowicie funkcjonalne. Okazuje się, że zamiast podłączać urządzenia bezpośrednio do portów USB znajdujących się na płycie głównej, możemy także wpinać je oraz odpinać bez wymogu schylania się. Dlatego tego typu rozgałęziacz warto postawić na biurku, żeby zawsze był pod naszą ręką.

W jaki sposób działa hub USB?

Standardowy rozgałęźnik USB działa momentalnie po podłączeniu do komputera. Takie urządzenie zapewni dostęp do większej liczby portów. Ponadto poprawi wygodę w czasie podłączenia oraz odłączenia wszelakich sprzętów. Jeśli mowa o specyfice takiego urządzenia, to wszystko możliwości są zależne od tego, z jakim typem huba mamy do czynienia. W obecnych czasach bardzo popularny jest hub USB pasywny. Jest to standardowy, prosty, a ponadto tani wariant. Warto też rozważyć zakup huba USB aktywnego. W takim modelu przedłużacz USB jest aktywny, w odróżnieniu od pasywnego. Został też wyposażony we własny zasilacz. Niezależnie od tego, na jaki typ huba do komputera postawimy, najlepiej będzie zakupić go od sprawdzonego oraz renomowanego producenta, bowiem liczy się przede wszystkim jakość oferowanego produktu.