Dlaczego warto zdecydować się na wynajem wózków widłowych?

przez | 12 sierpnia 2021

Należy mieć świadomość, że nie zawsze dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa będzie zakup urządzenia lub produktu. Świetnym przykładem mogą być wózki widłowe. Ich wynajem jest bowiem w niektórych sytuacjach znacznie bardziej opłacalny dla firmy. Jakie są największe zalety wspomnianego rozwiązania?

Krótkoterminowy wynajem wózków widłowych

Jak wiadomo w przedsiębiorstwie może zdarzyć się sytuacja, że w danym okresie potrzebnych będzie większa liczba pracowników. Oczywiście nie jest to równoznaczne z koniecznością zakupu wózków widłowych, które za kilka miesięcy mogą być niepotrzebne.

Świetną opcją może być zdecydowanie się na wynajem krótkoterminowy. Godny uwagi jest fakt, że obecnie można wypożyczyć pojazd nawet na jeden dzień roboczy. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że z tego rozwiązania korzystają często firmy budowlane i eventowe.

Możliwość wynajmu z operatorem

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wynajem omawianych wózków widłowych może być bardzo opłacalny dla przedsiębiorstw, które nie zatrudniają osób posiadających uprawnienia na obsługę tych pojazdów. Należy również mieć świadomość, że zakłady pracy od 2019 roku nie mogą wydawać imiennych uprawnień na wózki widłowe.

Celem rezygnacji z wspomnianych zezwoleń imiennych była poprawa jakości pracy, a także ujednolicenie programów szkoleniowych. Firma może zdecydować się na wynajem wózka wraz z operatorem. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zaplanowanie poszczególnych prac.

Wynajem długoterminowy

Warto wiedzieć, że wynajem nie musi być tylko doraźnym rozwiązaniem w przypadku nagłej konieczności. Jest to świetna opcja dla wszystkich przedsiębiorstw, które nie dysponują budżetem umożliwiającym zakup wózków widłowych.

Ponadto firma może wliczyć koszty wynajmu do kosztów uzyskania przychodu. Należy mieć świadomość, że firmy bardzo często pozwalają w przypadku wynajmu długoterminowego wykupić pojazd na własność po niższej cenie

Serwisowanie jest w cenie wynajmu

Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z tego rozwiązania jest brak konieczności ponoszenia opłat z serwisowaniem omawianych pojazdów. Oczywiście przedsiębiorstwo podczas eksploatacji powinno zapewnić wózkom najlepsze możliwe warunki.

Nie można również zapomnieć, że użytkowanie maszyn musi być zgodne z zalecaniami określonego producenta. Firmy nie muszą jednak przejmować się wykonywaniem przeglądów.

Sprawdzenie możliwości poszczególnych wózków

Przedsiębiorstwa, które są zainteresowane zakupem wózków widłowych powinny najpierw dokładnie je przetestować. W przypadku, gdy sprzedawca nie wyrazi na to zgody, można wynająć pojazd na jeden dzień.