Jakie są materiały przemysłowe mające zastosowanie w wysokich temperaturach?

przez | 5 maja 2022

Praca w wysokich temperaturach jest wyzwaniem tylko dla niektórych typów materiałów przemysłowych. Wykorzystując coś, co nie jest przystosowane do takich warunków można doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Z tego powodu, warto wiedzieć jakie materiały są stworzone do takiej pracy.

Dlaczego dobór materiału jest tak istotny?

Kiedy do pracy w bardzo wysokiej temperaturze wykorzysta się surowiec nieprzystosowany do takich warunków może on ulec bardzo szybkiemu zniszczeniu. Może dojść do mocnego odkształcenia elementu, stopienia czy spalenia, co powoduje bardzo duże ryzyko dla danej konstrukcji. Z tego powodu, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając materiał na rury żaroodporne.

Jaki materiał dobrze sprawdzi się w wysokich temperaturach?

Jak sama nazwa wskazuje, o żaroodpornych rur oczekuje się poprawnego funkcjonowania w bardzo wysokich temperaturach. Z tego powodu, nie można ich wykonać z czegokolwiek. Najtańsza stal będzie się odkształcała w tak wysokiej temperaturze co może doprowadzić do wypadku. Z tego powodu, warto celować w gatunki tego stopu, które dobrze sprawdzą się w tej roli.

Rury żaroodporne muszą wykazywać się wysoką odpornością na korozyjne działanie gazów, które utleniają się w wysokich temperaturach. Z tego powodu, wymogiem jest podwyższona zawartość takich dodatków stopowych jak chrom, aluminium czy krzem. W ten sposób, zmniejsza się powinowactwo żelaza do tleniu, przez co redukuje się możliwość powstania rdzy.

Istnieje kilka gatunków stali, które najlepiej sprawdzą się w tym zadaniu. Są to gatunki opisane w Polskiej Normie PN-XX/H-86022. Spośród nich można wyróżnić takie stale jak H6S2, H18N9S czy H25N20S2.

Stale żaroodporne znajdują dużo szersze zastosowanie, gdyż za ich pomocą konstruuje się elementy pieców, tłoki silników spalinowych bądź wentylatory do gorących gazów. Krótko mówiąc tam gdzie pojawia się bardzo wysoka temperatura i dość agresywne środowisko, najlepiej sprawdzą się stale żarowytrzymałe.

Podsumowując, poprzez zastosowanie odpowiednich gatunków stali można wykonać konstrukcje, które bardzo dobrze odnajdą się w pracy w wysokich temperaturach. W ten sposób można zredukować jakiekolwiek ryzyko związane z tym, że podczas pracy danego elementu dojdzie do uszkodzenia. Z tego powodu, warto zaufać inżynierom i posługiwać się wyłącznie materiałami przeznaczonymi do tego typu prace, a rury żaroodporne na pewno spełnią swoje zadanie. Należy być świadomym, że dobór nieodpowiedniego materiału może doprowadzić do prawdziwych problemów, a nawet poważnej tragedii.