Wraz z rozwojem nauki i technologii powstaje wiele urządzeń, które są wykorzystywane w medycynie. Urządzenia te to specjalne lodówki, zamrażarki, aparaty USG i RTG, inkubatory, kardiomonitory, aparaty do znieczulenia, respiratory, rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe i wiele innych. Sprzęt ten ma różne gabaryty, jest też przeważnie ciężki, dlatego wymaga specjalnego traktowania w trakcie transportu.
Zasady bezpiecznego przewozu sprzętu medycznego
Przewóz sprzętu medycznego wymaga zachowania odpowiednich procedur i spełnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wybierając firmę transportową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest ona ubezpieczona i czy ma doświadczenie w transporcie tego typu. Są to sprzęty bardzo drogie, delikatne i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ich nie uszkodzić. Ponieważ zachowanie sterylności sprzętu medycznego jest kluczowe w jego używaniu firma, która będzie go transportować musi zaopatrzyć się w specjalne środki dezynfekujące, a ekipa musi być ubrana w specjalistyczne ubrania, które wolne będą od drobnoustrojów i zarazków. Wszystkie urządzenia, na czas przewozu, powinny być zabezpieczone specjalną folią bąbelkową i kocami transportowymi.
Jak wnieść prawidłowo sprzęt medyczny?
Właściwy przewóz sprzętu medycznego to nie wszystko, trzeba go jeszcze odpowiednio wnieść, zachowując wszelkie procedury. Warto przed transportem zorientować się gdzie ma on być ustawiony. Często podczas wnoszenia aparatury można natknąć się na przeszkody w postaci licznych schodów, ciasnych pomieszczeń. Dobrze wyposażony samochód do transportu powinien mieć wmontowaną windę, a także pasy transportowe, wózki specjalistyczne. Wszystko po to, aby drogi sprzęt medyczny dotarł nienaruszony do szpitali, laboratoriów i innych instytucji medycznych.
Własna firma transportowa- udany sposób na biznes
Każdy, kto chce obecnie założyć firmę transportową i być konkurencyjnym na rynku musi dobrze się zastanowić nad tym, co zrobić, aby jego biznes wyróżniał się na tle konkurencji. Oprócz standardowych usług transportowych powinna oferować specjalistyczne usługi, jak np. przewóz sprzętu medycznego. Warto też ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się w drodze.
Aby przewozić towary pojazdami o małej masie, nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń i licencji, natomiast wykorzystanie do transportu samochodów o dużej masie już tak. Trzeba mieć dobrą opinię, a także certyfikat przewoźnika drogowego, dobrą sytuację finansową i stały adres zamieszkania.